Soccer

Click Here For Web Casting
Top Stories
WebCasting
2016-2017 Schedule & Results
Date Teams/Event Time Score Links
 
January
Sat. 17 at Thunder Bay Chill 12:00 PM
 
September
Sat. 5 University of Minnesota 10:00 AM L, 4-1
  University of Minnesota Final L, 4-1
  SSM U17 Girls # 2:00pm
  Friendly
Sun. 6 at Mankato State University 2:00 PM W, 3-1
  at Boys U14 DA FINAL W, 11-0
  at Minnesota State University Final W, 3-1
  Mankato, MN
Fri. 11 vs. Strike FC Premier @ Rockford, IL 7:15pm W, 5-3
  MRL
Sat. 12 at Mankato State University 11:00 AM W, 4-0
  at Des Moines Menace U15 Boys FINAL W, 4-0
  at Minnesota State University 11:00 am
  Mankato, MN
  at Des Moines Menace Final W, 3-2
  Des Moines, IA
  vs. Michigan Burn @ Rockford, IL 11:15am L, 3-0
  MRL
Sun. 13 MASL Cougars
  Cancelled
Wed. 16 at Dakota County Technical College 7:00 PM T, 1-1
Fri. 18 vs. Rockford Raptors @ Rockford, IL 7:30pm L, 4-1
  MRL
Sat. 19 at Iowa State University 1:00 PM W, 3-1
  at Vardar ^ FINAL L, 4-2
  at Michigan Hawks 99 Black * FINAL L, 3-1
  MRL: Sportscore II, Rockford, IL
  at Vardar * ^ Final L, 4-0
  Rochester, MI (Oakland University)
  at Vardar * ^ Final W, 2-1
  Rochester, MI (Oakland University)
  vs. Eclipse Elite @ Rockford, IL 4:45pm L, 2-0
  MRL
Sun. 20 at Crew SC Academy Wolves * ^ FINAL T, 0-0
  at Campton United Navy * FINAL L, 2-1
  MRL: Sportscore II, Rockford, IL
  at Crew SC Academy Wolves * ^ Final L, 2-1
  Detroit, MI (Jaycee Park)
  at Crew SC Academy Wolves * ^ Final L, 2-1
  Detroit, MI (Jaycee Park)
  vs. Michigan Hawks @ Rockford, IL 11:15am T, 0-0
  MRL
Sat. 26 at Chicago Fire Academy ^ FINAL L, 6-1
  at Force FC 98/99 Purple * FINAL W, 3-0
  MRL; Westfield, IN
  at Chicago Fire * ^ Final T, 0-0
  Bridgeview, IL (Toyota Park)
  at Chicago Fire * ^ Final W, 3-2
  Bridgeview, IL (Toyota Park)
Sun. 27 at OBSC U17 Blue * FINAL W, 3-2
  MRL: Westfield, IN
 
October
Sat. 3 at Futura Academy Forte Premier * FINAL W, 3-0
  MRL: Overland Park, KS
  Crew Soccer Academy * ^ Final T, 2-2
  Crew Soccer Academy * ^ Final W, 2-0
Sun. 4 at Des Moines Menace 12:00 PM W, 4-0
  at Boys U14 DA FINAL W, 3-0
  at KC Prime Elite Nardilello 98/99 * FINAL W, 1-0
  MRL; Overland Park, KS
  Internationals * ^ Final W, 8-1
  Internationals * ^ Final T, 1-1
Sat. 10 at Boys U14 DA FINAL W, 2-1
  Iowa Rush FINAL T, 2-2
  Fall Family Weekend; Parade Field
  MASL Inferno 10:00 am
  Des Moines Menace Final W, 3-2
  FC United Select 11:00am W, 4-1
  Fall Family Weekend, MRL
Sun. 11 Des Moines Menace 12:00 PM W, 1-0
  Milwaukee Bavarians 10:00am W, 2-0
  Fall Family Weekend, MRL
Wed. 14 MTA U14 ECNL 7:00pm L, 2-1
  Friendly
Sat. 17 Sockers FC * ^ Final W, 3-2
  Sockers FC * ^ Final L, 2-1
Sun. 18 Anoka-Ramsey CC 2:30 PM L, 2-1
  at Boys U14 DA FINAL L, 2-1
  Chicago Magic PSG * ^ Final L, 4-3
  Chicago Magic PSG * ^ Final L, 3-2
Sat. 24 Dakota County Technical College Final W, 5-3
  at Columbus Crew * ^ FINAL T, 0-0
  at Internationals * ^ FINAL T, 0-0
Sun. 25 at Real Colorado ^ FINAL L, 3-1
  Hudson United 4:30pm W, 5-1
  Friendly
Fri. 30 at Boys U14 DA FINAL W, 5-0
  vs. Sporting J.B Marine SC SCarborough @ SLSG Fall College Showcase, St.Louis MO Final W, 2-1
  vs. Sporting STL Limpert @ St. Louis, MO 6:15pm W, 6-2
  SLSG Showcase
Sat. 31 vs. Omaha FC OFC 97/98 Elite @ SLSG Fall College Showcase, St.Louis MO Final L, 3-1
  TBD 10:00 am
  vs. Windy City Pride @ St. Louis, MO 12:45pm W, 3-2
  SLSG Showcase
 
November
Sun. 1 vs. Fusion Premier 97/98 @ SLSG Fall College Showcase, St.Louis MO Final L, 2-1
  vs. Madison 56ers @ St. Louis, MO 9:45am L, 1-0
  SLSG Showcase
Sat. 7 University of Minnesota Cancelled
  vs. FC Green Bay U17 Girls @ Faribault, MN Final T, 1-1
  vs. Lakeshore United FC @ Brookfield, WI 11:00am W, 2-1
  MRL
Sun. 8 at Minnesota Thunder Academy ^ FINAL L, 3-1
  vs. DePere Select @ Faribault, MN Final W, 7-0
  at Minnesota Thunder Academy Final W, 4-1
  Blaine, MN (National Sport Center)
  at Minnesota Thunder Academy * ^ Final L, 3-1
  Blaine, MN (National Sport Center)
  vs. Brookfield Red @ Brookfield, WI 9:00am W, 3-2
  MRL
Fri. 13 vs. Rev SC U-17 @ Faribault, MN FINAL L, 3-0
  MTA Premier 6:30pm T, 3-3
  Friendly
Sat. 14 at Indiana Fire * ^ Final T, 1-1
  Westfield, IN (Grand Park Sports Complex)
  at Indiana Fire * ^ Final L, 1-0
  Westfield, IN (Grand Park Sports Complex)
  Minneapolis United 4:45pm L, 4-1
  Friendly
Sun. 15 Sporting St. Croix SC 7:00 PM T, 3-3
  vs. Waukesha U17 @ Faribault, MN Final L, 7-0
Thu. 19 Rev SC U15 7:15pm W, 3-0
  Friendly
Fri. 20 vs. 98 Norcross Fury Premier @ Raleigh, NC (WRAL Soccer Park #6) 2:00PM EST W, 2-1
  CASL College Showcase
Sat. 21 vs. Dallas Texans 98 White @ Raleigh, NC (WRAL Soccer Park #5) 3:20PM EST W, 1-0
  CASL College Showcase
  at Boys U14 DA ^ FINAL W, 2-1
  Scott Gallagher Metro * ^ Final W, 3-2
  Scott Gallagher Metro * ^ Final W, 1-0
Sun. 22 vs. Capital Area RailHawks Academy @ Raleigh, NC (Wake Med Soccer Park #4) 9:50AM EST L, 7-2
  CASL College Showcase
  at Scott Gallagher Missouri ^ FINAL L, 5-0
  Scott Gallagher Missouri * ^ Final T, 3-3
  Scott Gallagher Missouri * ^ Final W, 2-1
 
December
Thu. 3 vs. Richmond United * @ Sarasota, FL (Premier Sports Complex) Final L, 1-0
Fri. 4 at Boys U14 DA FINAL L, 2-1
  vs. TBA @ Raleigh, NC final L, 5-4
  CASL Showcase
  vs. Colorado Rush * @ Sarasota, FL (Premier Sports Complex) Final L, 2-1
  vs. Richmond United * @ Sarasota, FL (Premier Sports Complex) Final W, 3-1
  vs. Lyons Township Union @ Raleigh, NC 11:40am EST L, 2-1
  CASL Showcase
Sat. 5 Minneapolis United SC 11:00 AM W, 4-1
  vs. TBA @ Raleigh, NC FINAL L, 1-0
  CASL Showcase
  vs. Concord Fire * @ Sarasota, FL (Premier Sports Complex) Final L, 3-0
  vs. Highland FC Red @ Raleigh, NC 1:30pm EST W, 2-0
  CASL Showcase
Sun. 6 at Boys U14 DA FINAL W, 2-1
  vs. TBA @ Raleigh, NC Final L, 3-0
  CASL Showcase
  vs. FC Golden State Sarasota, FL (Premier Sports Complex) * @ Sarasota, FL (Premier Sports Complex) Final W, 4-0
  vs. CASL United Blue @ Raleigh, NC 1:30pm EST T, 2-2
  CASL Showcase
Mon. 7 vs. Everton FC Westchester * @ Sarasota, FL (Premier Sports Complex) Final T, 2-2
Fri. 11 Minneapolis United 6:30pm L, 3-1
  SSM U18 Showcase
Sat. 12 vs. Rev SC U-17 @ Faribault, MN FINAL L, 5-1
Sun. 13 Dakota Alliance SC Cancelled
  Rev SC U16 2:00pm W, 2-1
  SSM U18 Showcase
Wed. 16 Rev SC 7:30pm L, 2-1
  Friendly
Fri. 18 at Boys U14 DA FINAL W, 4-0
Sat. 19 at Boys U14 DA FINAL L, 2-0
Sun. 27 vs. FKK 97/98 FLORIDA KRAZE BLACK (FL) @ EWWS #19 FINAL L, 2-1
  Disney College Showcase
Mon. 28 vs. UFA-NORCROSS 98 FURY PREMIER (GA) @ ATRP #2 FINAL L, 3-0
  Disney College Showcase
Tue. 29 vs. OHIO PREMIER OP GREEN (OS) @ EWWS #20 FINAL L, 7-1
  Disney College Showcase
 
January
Sat. 9 SSM Alumni 6:00PM L, 5-4
  at Boys U14 DA FINAL L, 5-0
  vs. EPSC +99G @ Minneapolis, MN UofM Final W, 2-1
  vs. Rev SC @ Minneapolis, MN UofM Final T, 1-1
  SSM Alumni Game # 6:00 pm
  vs. Rev SC U17 MRL @ Minneapolis, MN 10:25am L, 1-0
  Eden Prairie Showcase
  vs. Eden Prairie SC @ Minneapolis, MN 1:05pm W, 4-0
  Eden Prairie Showcase
Fri. 15 Sporting St. Croix Academy 6:30pm W, 3-0
  Friendly
Sat. 16 Minnesota '99 State ODP 10:00AM W, 4-1
  vs. Thunder Bay Chill @ Faribault, MN Final W, 2-0
  TBD TBD
  Thunder Bay Chill 4:00pm W, 4-0
  Friendly
Sun. 17 at Boys U14 DA FINAL W, 2-0
  Eden Prairie SC U15 4:00pm W, 2-0
  Friendly
Mon. 18 vs. ESPC +99G # @ Faribault, MN FINAL W, 7-1
Fri. 22 Milwaukee Bavarians 1:30PM W, 3-0
  SSM-adidas College Showcase
  at Minnesota Thunder Academy Final L, 1-0
Sat. 23 Chicago Sockers 6:00PM W, 5-0
  SSM-adidas College Showcase
  Minnesota Thunder Academy * ^ FINAL W, 2-0
  SSM-Adidas College Showcase Featured Game
Sun. 24 Madison 56'ers 12:00 PM W, 4-0
  SSM-adidas College Showcase
Mon. 25 Rev SC U15 7:30pm L, 4-1
  Friendly
Sat. 30 Minnesota '99 State ODP 7:00 PM W, 7-1
  at Maplebrook Premier Final T, 2-2
  Twin Stars Final W, 5-1
  Faribault, MN (Dane Family Fieldhouse)
  at St. Paul Blackhawks Final W, 1-0
  Rev SC U16 1:00pm L, 1-0
  Winter Family Weekend, Friendly
Sun. 31 vs. Minneapolis United U-16 @ Faribault, MN Final T, 2-2
  Eden Prairie SC 2:00pm W, 3-0
  Winter Family Weekend, Friendly
 
February
Wed. 3 Dakota Rev U17 FINAL T, 2-2
  Rev SC U16 7:00pm T, 1-1
  Friendly
Fri. 5 vs. Manitoba Blizzard U17 @ Faribault, MN FINAL W, 6-1
  SSM Showcase
  Manitoba Blizzard 3:00pm W, 3-2
  SSM U16/17 Showcase
Sat. 6 vs. FC United U17 @ Faribault, MN FINAL L, 2-1
  SSM Showcase
  Elite Girls Academy 4:30pm L, 4-1
  SSM U16/17 Showcase
Mon. 8 at Boys U14 DA FINAL W, 3-0
Wed. 10 at Minnesota '99 ODP Final W, 2-0
Fri. 12 at Rochester United Elite final W, 2-1
Sat. 13 vs. Rev. SC @ Faribault, MN final W, 4-1
  at St. Croix Final W, 4-0
  Minneapolis United 6:00pm L, 3-0
  Friendly
Sun. 14 at Boys U14 DA FINAL W, 3-0
Fri. 19 at Boys U14 DA FINAL T, 1-1
Sat. 20 at Boys U14 DA FINAL L, 3-1
 
March
Sat. 12 Iowa Select 4:00 PM L, 3-1
  Crew SC Academy Wolves ^ FINAL L, 3-0
  at Woodbury FINAL W, 7-0
  Crew Soccer Academy Wolves * ^ Final L, 2-0
  Crew Soccer Academy Wolves * ^ Final L, 2-1
Sun. 13 Vardar ^ FINAL L, 2-0
  Vardar * ^ Final L, 1-0
  Vardar * ^ Final T, 1-1
Wed. 16 Rev SC 7:30pm W, 1-0
  MRL
Sat. 19 Minneapolis United SC 8:00PM T, 1-1
  at Sockers FC Chicago ^ FINAL L, 8-0
  at Maplebrook Premier 12:00 PM
  vs. Sockers FC @ Location TBD Final L, 3-1
  vs. Sockers FC @ Location TBD Final L, 6-0
  Tonka United 10:00am W, 6-0
  MRL
Sun. 20 at DASC 1:00 PM
Thu. 24 vs. Loudoun 97G Red @ Richmond, VA 2:40 PM Field #8
  Jefferson Cup Showcase
  vs. PWSI Courage Red @ Richmond, VA 2:40pm EST L, 5-2
  Jefferson Cup Showcase
Fri. 25 St. Paul Blackhawks U18 7:00 PM T, 3-3
  vs. Lehigh Valley United 97 Girls @ Richmond, VA 8:00 AM Field #12
  Jefferson Cup Showcase
  vs. Lagrange Chargers @ Richmond, VA 9:40am EST L, 3-0
  Jefferson Cup Showcase
Sat. 26 vs. SDFC Liberty @ Richmond, VA 8:00 AM Field #13
  Jefferson Cup Showcase
  Twin Stars Academy Final W, 4-1
  vs. Florida Krush White @ Richmond, VA 8:00am EST W, 4-2
  Jefferson Cup Showcase
 
April
Fri. 1 at Rev SC Academy 8:30 PM
  MRL
Sat. 2 at Scott Gallagher Metro ^ FINAL L, 3-2
  at BH Rapids 4:00 PM
  MRL
  at Scott Gallagher Metro * ^ Final L, 4-1
  Fenton, MO
  at Scott Gallagher Metro * ^ Final W, 2-1
  Fenton, MO
  Dakota Alliance SC 12:00pm W, 5-0
  Friendly
Sun. 3 at Scott Gallagher Missouri ^ FINAL L, 6-1
  at Scott Gallagher Missouri * ^ Final W, 4-0
  Fenton, MO
  at Scott Gallagher Missouri * ^ Final L, 1-0
  Fenton, MO
Fri. 8 Grand Ave FC 7:30 PM L, 1-0
Sat. 9 at vs St. Croix Academy U14 FINAL W, 3-1
  Shattuck St. Marys Dome or Turf
  vs. TBA @ Faribault, MN
Sun. 10 at Minneapolis City FC # Final W, 4-1
Tue. 12 Twin Stars Academy U18 Postponed
Fri. 15 vs. Columbus SC Crew 18 Pre-Academy @ Grand Park #21 12:00 PM W, 2-0
  Crossroads Showcase
  vs. TBA @ Oxford, OH
  Blue Chip Showcase
  vs. Tennessee Elite @ Oxford, OH 11:10am EST L, 1-0
  Blue Chip Showcase
Sat. 16 vs. Schwaben Athletic Nationals @ Grand Park #24 8:00 AM W, 4-2
  Crossroads Showcase
  vs. TBA @ Oxford, OH
  Blue Chip Showcase
  vs. CL Force Elite @ Oxford, OH 11:10am EST L, 5-2
  Blue Chip Showcase, MRL
Sun. 17 vs. ANB Futbol '98 @ Grand Park #14 8:00 AM L, 2-1
  Crossroads Showcase
  vs. TBA @ Oxford, OH
  Blue Chip Showcase
  vs. Three Lions United Yellow @ Oxford, OH 9:40am EST T, 0-0
  Blue Chip Showcase, MRL
Fri. 22 at Heat United 5:45 PM T, 2-2
  MRL -- Huntley, IL (Tomaso Sports Park Field #3)
  vs. Indiana Fire Juniors 99G @ Westfield, IN
  Crossroads Showcase
  vs. FC Pride Elite @ Westfield, IN 2:00pm EST W, 2-0
  Crossroads Showcase, MRL
Sat. 23 at Madison FC Gold 5:00PM W, 5-2
  MRL -- Madison, WI (Reindahl Soccer Complex)
  at Chicago Magic PSG ^ FINAL L, 2-1
  vs. Jr. Irish 99 Premier @ Westfield, IN
  Crossroads Showcase
  at Chicago Magic PSG * ^ Final W, 3-2
  Chicago, IL
  at Chicago Magic PSG * ^ Final L, 3-2
  Chicago, IL
  vs. Ohio Galaxies FC Elite @ Westfield, IN 12:00pm EST L, 4-3
  Crossroads Showcase
Sun. 24 vs. Three Lions United 99G Yellow @ Westfield, IN
  Crossroads Showcase
  vs. Lexington FC Red @ Westfield, IN 8:00am EST L, 3-2
  Crossroads Showcase
Thu. 28 Maplebrook Premier 7:30pm W, 4-0
  MRL
 
May
Sun. 1 at Tonka United U14 FINAL W, 8-1
  Faribault, MN (Parade Field - Outdoor Grass Field)
Fri. 6 at FC Wisconsin 6:00 PM W, 3-1
  MRL -- Milwaukee, WI (FC Wisconsin Fields)
Sat. 7 at Appleton SC U18 11:00 AM W, 1-0
  MRL -- Appleton, WI (USA Fields)
  Indiana Fire Academy * ^ Final W, 4-1
  Indiana Fire Academy * ^ Final W, 1-0
  vs. North Metro Soccer Assoc. @ Mankato, MN 11:00am T, 1-1
  State Cup group game
Sun. 8 at NSA Hawks 12:00 PM W, 4-0
  MRL -- Appleton, WI (USA Fields)
  Chicago Fire * ^ Final W, 1-0
  Chicago Fire * ^ Final L, 1-0
  vs. Shakopee Soccer Assoc. @ Mankato, MN 4:30pm T, 0-0
  State Cup group game
Sat. 14 vs. Dakota Rev SC @ Mankato, MN 10:00am T, 2-2
  State Cup group game
Sun. 15 Minnesota Thunder Academy * ^ 4:00 PM
  Minnesota Thunder Academy * ^ 6:30 PM
Sun. 22 Sporting Iowa Academy Forfeit W, 4-0
  MRL
Sun. 29 at Crew SC Academy * ^ 10:30 am
  Columbus, OH (Obetz Training Facility)
  at Crew SC Academy * ^ 1:00 PM
  Columbus, OH
Mon. 30 at Internationals 5:00 pm
  Cleveland, OH (Pinnacle Sports Complex)
  at Internationals 6:30 pm
  Cleveland, OH (Pinnacle Sports Complex)
 
June
Sun. 5 at Boys U14 DA ^ FINAL W, 4-1
  Faribault, MN (Outdoor Turf)
Mon. 20 at Boys U14 DA * ^ % FINAL L, 1-0
  Frisco, TX: Toyota Soccer Center - Field 3 (Turf)
Tue. 21 at Beachside U13/U14 Academy * ^ % FINAL L, 3-2
  Frisco, TX: Toyota Soccer Center - Field 16 (Grass)
Thu. 23 at Boys U14 DA * ^ % FINAL W, 2-1
  Frisco, TX: Toyota Soccer Center - Field 8 (Grass)
  vs. US Soccer Development Academy Playoffs % @ Frisco, TX TBD
Fri. 24 vs. US Soccer Development Academy Playoffs % @ Frisco, TX TBD
  vs. US Soccer Development Academy Playoffs % @ Westfield, IN (Grand Park Sport Complex) TBD
Sat. 25 vs. US Soccer Development Academy Playoffs % @ Westfield, IN (Grand Park Sport Complex) TBD
Sun. 26 vs. US Soccer Development Academy Playoffs % @ Frisco, TX TBD
Mon. 27 vs. US Soccer Development Academy Playoffs % @ Westfield, IN (Grand Park Sport Complex) TBD
# Exhibition
* Conference
^ Division
% Postseason
Bold: Home event

Alumni Spotlight

Teal Bunbury Boys Soccer Name: Teal Bunbury Class: 2008 Hometown: Prior Lake, MNRead More